Jáhly

Právě s prohlíží 5 zákazníků
  • Jáhly

Jáhly

Jáhly jsou lehce stravitelné, velmi jednoduché na přípravu. Podávají se jako příloha, zavářka, vhodné do kaší, salátů i dezertů.

Cena s DPH 0 Kč
Cena bez DPH: 0 Kč


Jáhly jsou šetrně oloupaná a vyleštěná zrnka prosa. Byla oblíbenou potravinou již našich předků, starých Slovanů. Jáhly jsou lehce stravitelné, velmi jednoduché na přípravu. Podávají se jako příloha, zavářka, vhodné do kaší, salátů i dezertů. Základní příprava: Před přípravou jáhly několikrát spaříme horkou vodou, aby se zbavily hořké chuti. Vaříme v osolené vodě s kapkou oleje bez míchání 15 min. Přidávají se hlavně do zeleninových, luštěninových, moučných, masových a rybích pokrmů. Chutnají také v polévce, palačinkách i v karbanátcích. Přílohou může být jáhlová kaše na slaný způsob nebo s rozinkami. Naše prababičky připravovaly jáhlové knedlíky, škubánky, pomazánky, nákypy a sladký jáhelník. Jáhly mají vysokou výživovou hodnotu – obsahují minerální látky (draslík, hořčík, fosfor, měď, železo, zinek), vlákninu a vitamíny skupiny B. Vysoký obsah fosforu pomáhá v prevenci a léčbě depresí a únavy. Jáhly jsou jedinou zásaditou obilovinou a proto jsou vhodné při žaludečních obtížích. Jáhly neobsahují lepek a jsou tedy vhodné pro bezlepkovou dietu. Východní medicína je využívá při léčbě sleziny a slinivky břišní a proto jsou vynikající potravinou pro diabetiky.

TIP na zdravé vánoční cukroví z jáhel: Jáhlové kuličky: 300 g dobře uvařených jáhlí 80 g medu nebo ječného sladu 100 g mletých sójových vloček (100 g pšeničných klíčků nebo 100g instantní jáhlové kaše nebo 100 g strouhaných lískových oříšků či mandlí) Uvařené jáhly nesmí být příliš kašovité konzistence. Jáhly rozetřeme metlou elektrického ručního šlehače do jemna, přidáme med a podle potřeby zahustíme buďto sójovými vločkami nebo pšeničnými klíčky či oříšky. Těsto necháme v ledničce asi 1 hodinu odpočívat. Potom tvarujeme lžičkou kuličky či kopečky, které případně obalujeme v kakau, carobu či kokosové strouhance.

Energie
378kcal 19 %
Tuky
4,2 g 6 %
z toho nasycené MK
0,7 g 4 %
Sacharidy
73 g 28 %
z toho cukry
0 g 0 %
Bílkoviny
11 g 22 %
Sůl
0,01 g 0,2 %
Minimální trvanlivost12 měsíců
Země původuPolsko / Ukrajina
Hmotnost500 g / 1000 g
Doba dodánído 5 dnů

Recenze „Jáhly”

Tento produkt zatím nikdo neohodnotil